Instalacja i montaż dekoracji okiennych.

Rozpoczynamy od wcześniejszego ustalenia typu karnisza.

Podstawowe rodzaje to montaż sufitowy oraz ścienny.

Instalacja do ściany dotyczy zazwyczaj karniszy metalowych oraz rurowych.

Tego typu karnisze mają z góry ustaloną odległość rur na firanę i zasłony oraz odległość od ściany. Jest to uzależnione od rodzaju wsporników.

 

Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej długości karnisza.

Powinien on być dłuższy od wnęki okiennej o około 50 cm, czyli po około 25 cm, z każdej strony tak, aby zasłona nie wchodziła bardzo w światło szyby. 

Montaż do sufitu dotyczy szyn sufitowych PCV i aluminiowych. Jest to najbardziej popularny system wieszania dekoracji okiennych.

Instrukcja montażu karnisza.

Przy tego typu karniszach wybieramy, w jakiej odległości zamontujemy poszczególne szyny. Mamy duże możliwości w przypadku, gdy blokuje nas np. kaloryfer, parapet czy inne elementy zabudowy. Czego efektem musimy wysunąć się z montażem szyn.

Podstawowe parametry montażu to zachowanie odległości od okna: pierwsza szyna na firanę około 5 cm i kolejna szyna w odległości 5 cm na zasłony. Jeżeli chcemy zastosować zabudowę lub zamontować we wnęce to powinna mieć ona w okolicach 15-20 cm.

Długość szyn to najczęściej cała długość ściany z oknem, rzadziej montowane są tylko na wnękę okienną. W takiej sytuacji należy pamiętać o zasadzie dobrania odpowiedniej długości szyn jak przy karniszach rurowych, a dla odpowiedniego zaciemnienia pokoju hotelowego zastosowania łuków zamykających dostęp światła do pomieszczenia.

 

Montaż uzależniony od typu konstrukcji.

Wybór rodzaju karnisza ostatecznie wpływa na zakres i charakter prac montażowych. Należy zatem zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje nam rynek materiałów wykończeniowych. Poniżej przedstawiamy cztery podstawowe rodzaje karniszy:

Rurowe – głównym elementem jest tutaj rura, której średnica dostosowana jest do ciężaru dekoracji. Decydując się na zasłony dodatkowym elementem będzie rura na firanę.

Szynowe – szyna mocowana do sufitu. Oferuję optyczne zwiększenie wysokości pomieszczenia.

Linowe – stalowe liny przeznaczone są głównie do zawieszenia lżejszych tkanin. Przytwierdzane do ściany lub sufitu.

Apartamentowe – ekskluzywne i luksusowe rozwiązanie, najbardziej zbliżone do szynowego. Prowadnice montowane do ściany lub sufitu. Karnisze apartamentowe są znacznie wygodniejsze w użytku od karniszy szynowych.

Niniejsza witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie i w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Jeśli nie akceptujesz opuść tę stronę internetową.